Przedsiębiorcy, którzy zajmują się energią twierdzą, że opłata mocowa, może oznaczać dla nich koszt w wysokości 300 mln rocznie. Ma ona obowiązywać od 2020 roku.
Opłaty mocowe płacone przez konsumentów prądu przyczyniają się do pozyskiwania przez producentów energii środków na inwestycje w nowe moce wytwórcze. Przedsiębiorcy przestrzegają, że bez ulg w opłatach cały przemysł, który już obecnie bardzo ogranicza inwestycje, nie udźwignie nałożonego obciążenia.
Minister Tchórzewski zapytany o zdanie mówi „Ta sprawa jest właściwie w dyskusji; uczestniczy w tym pan Minister”, a WRDS komentuje sprawę następująco „Równocześnie do powyższych działań konieczne jest pilne zmniejszenie istotnie szkodzących nowym inwestycjom dolegliwości dla przemysłów energochłonnych w ramach przepisów o rynku mocy, tj przede wszystkim pilne i sprawne przeprowadzenie przed KE notyfikacji ulgi w opłacie mocowej oraz wprowadzenia przystającego do realiów prowadzenia działalności gospodarczej limitu wyłączeń dla jednostek redukcji zapotrzebowania, dających szansę przedsiębiorstwom energochłonnym na konkurowanie z wytwórcami w ramach rynku mocy”.